piątek, 14 listopad 2008 11:59

Puszcza Białowieska

Rate this item
(0 votes)

altPolskie drzewa, lasy i knieje są niewątpliwie jednymi z najpiękniejszych w Europie. Na szczególną uwagę zasługują puszcze nigdzie indziej, poza Białorusią niewystępujące na naszym europejskim kontynencie. W związku z zanieczyszczeniem środowiska, ekspansją przemysłu i urbanizacją Polskie lasy są niejako płucami Europy.

Mieszkając na wschodzie Polski, słabiej uprzemysłowionej aczkolwiek poprzez to mniej skażonej mamy poniekąd, jak mało kto inny w Europie, możliwość zbliżenia się z przyrodą i naturalnym środowiskiem.

190 km na północ od Chełma znajduje się ostatnia w Europie wielka puszcza, Puszcza Białowieska zbliżona swą strukturą do lasów pierwotnych. Najstarsze z rosnących tam drzew kiełkowały w czasach Władysława Jagiełły, a może nawet Kazimierza Wielkiego. Uważane są ze światowe dziedzictwo ludzkości.

W puszczy występuje 58 gatunków ssaków, 250 ptaków, 7 gadów (m.in. żółw błotny i gniewosz plamisty), 13 płazów, 32 ryb, ponad 9000 owadów, 331 pająków, 20 pijawek.
Wśród ssaków największym i najokazalszym jest żubr. Chcąc zobaczyć tego zwierza na żywo można przyjrzeć się udomowianym zwierzętom.
Aczkolwiek nadchodzący okres zimowy to czas, kiedy żubry podchodzą bliżej krańców lasów i czasami wypuszczają się na pola. Jest więc zatem okazja zobaczenia króla puszczy osobiście, a nawet gdyby się ta sztuka nie udała to z pewnością wędrówka wśród przepięknych kilkusetletnich drzew przyniesie nam natchnienie i spokój.
alt

 

Read 7504 times